Ηρακλής Χαλκίδας KINGS: Αποφασιστικός και ΄΄καταιγιστικός΄΄ με Ορεστιάδα! (pics) Κύριο

Αποφασιστικός και καταιγιστικός ήταν ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS απέναντι στην Ορεστιάδα, σ΄ ένα από τα πιο καθοριστικά παιχνίδια της χρονιάς. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση ήταν καλύτερη και δίκαια επικράτησε άνετα της ομάδας της Θράκης με 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν τον Ηρακλή μόνο στο πρώτο σετ. Λίγο μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ η ομάδα της Χαλκίδας πήρε σταθερή διαφορά 3-4 πόντων την οποία συντήρησε ως το φινάλε του σετ. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και με βελτιωμένο το μπλοκ πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα και πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έχοντας κερδίσει τους διπλάσιους πόντους από την Ορεστιάδα.

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται και τελικά ο Ηρακλής έκανε εύκολα δικό του και το δεύτερο σετ. Ακόμη πιο άνετη ήταν η επικράτηση στο τρίτο σετ, με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ, μέχρι περίπου τα μέσα του σετ. Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά και έφτασαν πανηγυρικά στην νίκη.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του Ηρακλή είναι την ερχόμενη Τετάρτη 8/2 (ώρα έναρξης: 7 μ.μ.), οπότε και η ομάδα της Χαλκίδας θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης, για τον θεσμό του κυπέλλου και θα διεκδικήσει την πρόκριση στα προημιτελικά.

ΣΕΤ: 3-0 (25-22, 25-19, 25-16).

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 18 (17/37 επ, 1 άσσος), Κανέλλος 9 (7/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντίνας 10 (9/11 επ, 1 άσσος), Κολτσιάκης 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 18% άριστες), Ρενάν 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Κλότσκο 8 (6/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ -42% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ - 10% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης, Αδαμόπουλος, Γαλιώτος, Τόρες

Ορεστιάδα (Σταματόπουλος): Νας 9 (9/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λέσκοφ 6 (2/6 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μορέλος 3 (3/10 επ, 58% υπ - 32% άριστες), Λουκούμι 13 (12/28 επιθέσεις, 1 άσσος, 39% υπ 11% άριστες), Πεντίδης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Αντιφάκος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 64% υπ - 48% άριστες), Στοϊλούδης, Ιωαννίδης.