Τα λάθη στοίχισαν και με τον Εθνικό Κύριο

Την ήττα απ΄ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης γνώρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας, στο κλειστο της Κανήθου, που φιλοξένησε για πρώτη φορά αγώνα Α1 βόλεϊ. Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν για ακόμη μια φορά τα πολλά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Έβρου.

Μάλιστα παρότι στο πρώτο σετ οι Χαλκιδέοι έδειξαν μεγάλη συγκέντρωση και ωριμότητα και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του, στα επόμενα δύο παρουσίασαν κατακόρυφη πτώση και έτσι έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους, που με την σειρά τους ανέβασαν την απόδοση τους, να τα κατακτήσουν εύκολα. Αισθητά βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο Ηρακλής στο τέταρτο σετ, στο οποίο όμως οι λεπτομέρειες έκαναν την διαφορά και ευνόησαν τον Εθνικό, ο οποίος ήταν καλύτερος στα σημεία και τελικά έφτασε στην κατάκτηση της νίκης.

Καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού μπορεί να χαρακτηριστεί η φάση του τέταρτου σετ, με το σκορ στο 23-24 και την ευκαιρία του Ηρακλή να χαλάσει και το δεύτερο ματς μπολ των φιλοξενούμενων, που όμως πήγε χαμένη αφού ο Τάπια έκανε λάθος και άθελα του έδωσε φινάλε στην συνάντηση. Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-7, ολοκληρώνοντας σερί πέντε κερδισμένων πόντων, λίγο αργότερα πήγαν στο +6 (15-9) και χωρίς δυσκολία στην συνέχεια πήραν το προβάδισμα στα σετ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο επόμενο σετ, προηγήθηκαν με 3-6 και αργότερα με 6-12. Ο Ηρακλής Χαλκίδας προσπάθησε να επανέλθει, μείωσε σε 13-16, αλλά εκεί οι Θρακιώτες με σερί πέντε συνεχόμενων πόντων και με τον Λεάλ να δυσκολεύει την υποδοχή του Ηρακλή, εξασφάλισαν ουσιαστικά το σετ και την ισοφάριση. Από νωρίς έχτισαν διαφορά ασφαλείας και στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι, που προηγήθηκαν με 4-9 και αργότερα με 9-15. Παρά τις προσπάθειες του Ηρακλή, ο Εθνικός δεν έκανε εύκολα λάθος και δεν έδινε δικαίωμα στους γηπεδούχους να πλησιάσουν.

Με τάιμ άουτ ο Σπύρος Γκολίτσης, προσπάθησε να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι, όμως η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη συνέχισε να είναι σοβαρή και κατέκτησε και το τρίτο σετ. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι Ευβοιώτες ήταν πιο ανταγωνιστικοί, προηγήθηκαν με 7-5, όμως ο Εθνικός επανήλθε και πέρασε μπροστά εκείνος με 2 πόντους (9-11) και λίγο αργότερα με 5 (12-17). Ο Ηρακλής έκανε μεγάλη προσπάθεια για την ανατροπή και με τον Σταύρο Κασαμπαλή στο σερβίς κατάφερε τελικά να πλησιάσει στον πόντο (23-24) και να χαλάσει το πρώτο ματς μπολ των φιλοξενούμενων, χωρίς όμως δυστυχώς να μπορέσει να κάνει κάτι περισσότερο.

ΣΕΤ: 1-3 (25-19, 17-25, 15-25, 23-25).

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 17 (17/32 επ), Κανέλλος 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Φέρελ 3 (3/4 επ), Κλότσκο 6 (5/18 επ, 1 άσσος, 60% υπ- 30% άριστες), Κασαμπαλής 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ, 17(17/33 επ, 71% υπ - 26% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 80% υπ 40% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης 2 (2/6 επ, 44% υπ - 22% άριστες), Αντιφάκος, Γαλλιώτος.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Λεάλ 12 (9/21 επ, 3 άσσοι, 43% υπ - 4% άριστες), Βανέγκας 15 (13/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ -36% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 18 (10/12 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Παλέντζας 17 (16/30 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 3 (2/3 επ, 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ, 57% υπ - 24% άριστες), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος 7 (7/7 επ).