Ηρακλής Χαλκίδας KINGS: Εξασφάλιση παραμονής με πανηγυρική νίκη επί της Παναχαϊκής! (pics) Κύριο

Με πανηγυρική νίκη επί της Παναχαϊκής ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή του στην Volleyleague. Η ομάδα της Χαλκίδας είχε εξαιρετική απόδοση στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς, στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής των πλέι άουτ και δεν άφησε περιθώριο στους αντιπάλους της να αμφισβητήσουν την ανωτερώτητα της.

Οι παίχτες του Σπύρου Γκολίτση είχαν μεγάλο προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου σετ και αντέδρασαν ψύχραιμα όταν η Παναχαϊκή κάλυψε μεγάλη διαφορά και ισοφάρισε σε 21-21. Στο δεύτερο σετ και πάλι ο Ηρακλής διατηρούσε μεγάλη διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του και αντέδρασε καλύτερα στην αντεπίθεση της Παναχαϊκής, που μπόρεσε απλά να πλησιάσει στους τρεις (21-18). Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ, με κλειστό σκορ, όμως και πάλι η ομάδα της Χαλκίδας ήταν πιο αποφασιστική και αποτελεσματική όταν το παιχνίδι πήγε πάνω απ΄ τους 20 πόντους και έτσι εκμεταλλευόμενη το πρώτο ματς μπολ που είχε στην διάθεση της έφτασε στην νίκη.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας ολοκληρώνει τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις το Σάββατο 22/4, οπότε και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Κύζικο. Σ΄ ότι αφορά την μάχη της παραμονής, ανεξάρτητα απ΄ το αποτέλεσμα του ερχόμένου παιχνιδιού του Ηρακλή, το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι άουτ μεταξύ Παναχαϊκής και Κυζίκου θα κρίνει ποια απ΄ τις δύο ομάδες θα παραμείνει στην Volleyleague και ποια θα ακολουθήσει την Ορεστιάδα στην Α2.

ΣΕΤ: 3-0 (25-23, 25-21, 25-22).

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Σπυριούνης 12 (10/25 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ - 8% άριστες), Κανέλλος 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Ντίνας 9 (4/6 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 6 (4/10 επ, 2 άσσοι, 42% υπ - 27% άριστες), Ρενάν 1 (μπλοκ), Κουέβας 5 (4/12 επ, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 71% υπ - 71% άριστες), Τάπια 8 (7/15 επ, 1 άσσος), Κλότσκο 3 (3/4 επ, 60% υπ - 40% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος.

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Ρεκ 6 (5/9 επ, 1 άσσος), Κοτσιλιάνος 2 (2/13 επ, 31% υπ - 19% άριστες), Λιβαθηνός, Ρουμελιώτης Ν. 12 (11/44 επ, 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 11 (11/19 επ,, 59% υπ - 32% άριστες), Μαυραγάνης 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 38% υπ - 23% άριστες), Μουσλία (λ), Χριστιάς, Ντονάς.