Ηράκλεια προσπάθεια απέναντι στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ (pics) Κύριο

Παρά τις απουσίες του πασαδόρου Ρενάν και του διαγώνιου Τάπια, ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS πραγματοποιήσε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον πρωταθλήτη ΠΑΟΚ, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να έχει βαθμολογική συγκομιδή, παρότι έφτασε κοντά. Ο κεντρικός Μάκης Κανέλλος ήταν εξαιρετικός και σαν διαγώνιος, αλλά και ο Μάρκος Γαλιώτος ανταποκρίθηκε πολύ ικανοποιητικά σε ρόλο βασικού πασαδόρου.

Η ομάδα της Χαλκίδας κατέκτησε ένα σετ και έφτασε κοντά στην κατάκτηση ακόμη ενός. Αυτό που ίσως είναι το πιο σημαντικό και αξίζει να κρατήσει κανείς, είναι το γεγονός πως ο Ηρακλής με αντίστοιχες εμφανίσεις στην συνέχεια και χωρίς άλλους τραυματισμούς, μπορεί να αισιοδοξεί ότι θα φτάσει στον στόχο της παραμονής.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο σετ, αφού κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, λίγο μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς μεγάλο προβάδισμα και έφτασαν στην κατάκτηση του, χωρίς δυσκολία. Στο επόμενο σετ ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να ξεφύγει στο σκορ, σχεδόν απ΄ το ξεκίνημα του και να φτάσει με άνεση στην κατάκτηση του.

Στο καθοριστικό τέταρτο σετ, ο Ηρακλής έδειχνε πως είχε την δυναμική να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ. Είναι χαρακτηριστικό πως το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, βρήκε τους γηπεδούχους στο +5 (16-11). Οι πρωταθλητές αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση (17-17). Ο Ηρακλής έδειχνε να έχει και πάλι τον έλεγχο, παίρνοντας τις τρεις επόμενες επιθέσεις, όμως ο ΠΑΟΚ με την εμπειρία και την αξία του, έκανε την ανατροπή και έφτασε στην νίκη.

ΣΕΤ: 1-3 (17-25, 25-20, 17-25, 22-25).

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Κανέλλος 22 (19/44 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντίνας 5 (2/10 επ, 3 μπλοκ), Κολτσιάκης Χ. 5 (3/16 επ, 2 μπλοκ, 67% υπ - 42% άριστες), Κλότσκο 14 (14/26 επ, 57% υπ - 32% άριστες), Αδαμόπουλος 6 (5/7 επ, 1 άσσος), Γαλιώτος 6 (2/3 επ, 4 άσσοι) / Τσαδήμας (λ, 73% υπ - 58% άριστες), Μπερμπέρογλου (λ), Μάρκου, Σπυριούνης 1 (1/1 επ), Αντιφάκος.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 2 (2/2 επ), Παντακίδης 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Σακόγλου 11 (8/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 13 (9/11 επ, 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 3 (1/6 επ, 2 άσσοι, 38% υπ - 13% άριστες), Ντάντε 17 (16/22 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ - 23% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 67% υπ - 55% άριστες), Σωτηρίου 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 78% υπ - 33% άριστες).