Write on Τετάρτη, 17 Ιανουάριος 2018

Μία δυνατή συνεργασία με Ευρωπαϊκή προοπτική επισημοποιήθηκε μεταξύ του HBVA- Ηalkida Beach Volley Academy (τμήμα Μπιτς Βόλεϊ ΗΡΑΚΛΗ ΧΑΛΚΙΔΑΣ) και του Club BEACH ARENA Μονάχου.

Το HBVA με αυτή την πρωτοβουλία συμβάλλει με τον καλύτερο τρόπο πέρα από την ανάπτυξη του Μπιτς βόλεϊ σε τοπικό, πανελλήνιο επίπεδο και στoν αθλητικό τουρισμό βάζοντας την Ελλάδα στο χάρτη προορισμού εκατοντάδων χιλιάδων Ευρωπαίων φίλων του Μπιτς Βόλεϊ που συνδυάζουν τον αθλητισμό με τον τουρισμό.

Το BEACH ARENA Μονάχου είναι ένα από τα μεγαλύτερα και άρτια οργανωμένα Μπιτς βόλεϊ club της Γερμανίας. Βρίσκεται στο Νότιο τμήμα του Μονάχου σε ένα πανέμορφο χώρο μέσα στο πράσινο έκτασης 16 στρεμμάτων. Διαθέτει όλες τις απαραίτητες εγκαταστάσεις, 10 γήπεδα Μπιτς Βόλεϊ με άμμο Ολυμπιακών προδιαγραφών και 5 γήπεδα τένις χωμάτινα. To BEACH ARENA διαθέτει επίσης Beach Bar, Club και Restaurant.

Στις εγκαταστάσεις του BEACH ARENA Μονάχου https://www.youtube.com/watch?time_continue=16&v=Ch2TuegK9W0 φιλοξενούνται και διοργανώνονται αγώνες Μπιτς βόλεϊ σε τοπικό, εθνικό και διεθνές επίπεδο. Στα γήπεδά του με την καθοδήγηση εξειδικευμένων και αναγνωρισμένων τεχνικών προπονούνται και αγωνίζονται χιλιάδες αθλητές, αθλήτριες και κορυφαίοι παγκόσμιες προσωπικότητες του Μπιτς βόλεϊ, όπως οι MarvinPolte https://www.youtube.com/watch?v=OILfXpdDAks , MaxHauser, JonasReckermann (Χρυσός ολυμπιονίκης 2012 London), Laura Ludwig, Sara Goller (Χάλκινοι ολυμπιονίκες 2012 London). Στις εγκαταστάσεις του BEACH ARENA διοργανώνονται camps, events, σπορ εναλλακτικού τουρισμού, ενώ το Club αναλαμβάνει οργανωμένα ξεναγήσεις, εξορμήσεις, σκι βουνού, πεζοπορίες στις Άλπεις και στην ευρύτερη περιοχή του Μονάχου και της Βαυαρίας.

Η συνεργασία μεταξύ των δύο club επισημοποιήθηκε τη Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2018, στο Μόναχο μεταξύ του προέδρου του ΗΡΑΚΛΗ ΧΑΛΚΙΔΑΣ και HBVA Γιάννη Καρκαλή και του ιδιοκτήτη και Προέδρου του BEACH ARENA Μονάχου και TC PHILATHLOS Χρήστου Θεοδοσιάδη.

Η συνεργασία περιλαμβάνει τους παρακάτω τομείς:

-          Ανταλλαγές αθλητικών μελών με στόχο την προπόνηση και τη διοργάνωση camps, αγώνων Μπιτς βόλεϊ κ.ά. όλων των ηλικιών.

-          Υλοποίησης προγραμμάτων Αθλητικού Τουρισμού.

-          Τα προγράμματα απευθύνονται στον καθένα, μικρούς και μεγάλους και αφορά τον συνδυασμό του ελεύθερου χρόνου με τις διακοπές, τον αθλητισμό, την φύση και τη γνωριμία με άλλους πολιτισμούς δια μέσου της επίσκεψής τους σε άλλες χώρες.

-          Ενημέρωση όλων τον φορέων που εμπλέκονται στα προγράμματα (Ιδιωτικό και Δημόσιο Τομέα)

-          Διοργανώσεις και αθλητικές εκδηλώσεις από κοινού σε Ελλάδα και Γερμανία.

Μετά το αίσιο τέλος της περιπέτειας υγείας του Ιγκόρ Ντε Σόουζα, η διοίκηση του ΑΟΠ Κηφισιάς θέλει να ευχαριστήσει όλους όσοι συνέβαλαν στην περίθαλψη του αθλητή.

Λίγα εικοσιτετράωρα μετά το αίσιο τέλος της περιπέτειας υγείας του Ιγκόρ Ντε Σόουζα, ο πρόεδρος και η διοίκηση του ΑΟΠ Κηφισιάς θέλει να ευχαριστήσει από καρδιάς όλους όσοι συνέβαλαν στην περίθαλψη του αθλητή. Ο αθλητής λιποθύμησε κατά τη διάρκεια του αγώνα με τον Ηρακλή Χαλκίδας και διακομίστηκε στο νοσοκομείο, όπου οι εξετάσεις έδειξαν υπερκόπωση.

Ειδικότερα, θέλουν να ευχαριστήσουν την διοίκηση του Ηρακλή Χαλκίδας, η οποία από την πρώτη στιγμή συνέβαλε τα μέγιστα στην παροχή πρώτων βοηθειών και στη μεταφορά του Ιγκόρ Ντε Σόουζα τάχιστα στο Γενικό Νοσοκομείο της πόλης.

Εκεί, το προσωπικό και ο γιατρός κ. Στάικος με τον επαγγελματισμό και την επιστημονική τους κατάρτιση έκαναν το καλύτερο για τον αθλητή της Κηφισιάς, ο οποίος μία μέρα αργότερα πήρε  εξιτήριο.

Τέλος θα ήταν παράλειψη να μην ευχαριστήσουν ξανά τους αθλητές του Ηρακλή Χαλκίδας, Ντέιβιντ Σιλβέϊρα Μότα και Τιάγκο Γκελίνσκι, οι οποίοι βρέθηκαν από την αρχή στο πλευρό του αθλητή.

Με εκτίμηση

Γιώργος Παπαδόπουλος

Πρόεδρος ΑΟΠ Κηφισιάς

Write on Δευτέρα, 15 Ιανουάριος 2018
Η ΕΣΑΠ εξέδωσε ανακοίνωση σχετικά με το φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς»:

Ανακοινώνεται ότι στην πρόσφατη συνεδρίαση του ΑΣΕΑΔ αν και έγινε πολύωρη διάσκεψη μεταξύ των μελών του Α’ Τμήματος, δεν εξεδόθη απόφαση για το θέμα της 1ης θέσης του Γ’ Ομίλου του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, μεταξύ των ΤΑΑ ΑΟ Φοίνικας Σύρου και ΤΑΑ ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας, κάτι το οποίο αναμένεται να γίνει εντός των προσεχών ημερών.

Κατόπιν αυτού και με το δεδομένο ότι δεν υπάρχει επαρκής χρόνος για τη διοργάνωση του Final 4 στις ήδη προγραμματισθείσες ημερομηνίες (27-28/1), το φάιναλ-4 της διοργάνωσης μεταφέρεται για τις 3-4 Μαρτίου 2018.

Στις ημερομηνίες που ήταν προγραμματισμένο να πραγματοποιηθεί το φάιναλ-4 4 του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, δεν θα διεξαχθεί καμία αγωνιστική.

Write on Κυριακή, 14 Ιανουάριος 2018
Η Κηφισιά νίκησε με 3-2 σετ τον Ηρακλή στο θρίλερ της Χαλκίδας αλλά τα πανηγύρια πάγωσαν από την περιπέτεια του Ιγκόρ Ντε Σόουζα. Ο Βραζιλιάνος παραπονέθηκε για πόνους στο στήθος και στο 8-12 του τάι μπρέικ έπεσε στο τερέν και μεταφέρθηκε για τις πρώτες βοήθειες στο νοσοκομείο Χαλκίδας.

Η Κηφισιά είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χαντ, Σόουζα. Προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ και είχε τέσσερα ματς μπολ στο 4ο σετ. Τελικά επικράτησε στο τάι μπρέικ. Ντεμπούτο έκανε και ο Παπαγγελόπουλος που μπήκε αλλαγή στα δύο τελευταία σετ. Ο Ηρακλής Χαλκίδας γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και είχε πρώτους σκόρερ τους Γκόμεζ, Μότα.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά. Με διαδοχικά μπλοκ από τους Παπαγγελόπουλο και Χαντ και τελειωμένες επιθέσεις από τον Ιγκόρ Ντε Σόουζα προηγήθηκε με 4-8. Π Σονάρι Χέπμπορν με άσο έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στην ομάδα των βορείων προαστίων 4-9. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με επίθεση του Ντε Σόουζα η Κηφισιά προηγήθηκε 11-5. Με επίθεση του Χαντ η Κηφισιά βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Καναδός με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 14-19. Οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενους πόντους του Γκόμεζ και επίθεση του Μότα μείωσαν 19-17. Η Αθηναϊκή ομάδα πήρε ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων 22-18 μετά από επιτυχημένη κόντρα επίθεση του Χαντ . Η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα και με άσο του Νικόλα Παπαγγελόπουλου κατέκτησε το σετ με 20-25.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και με «αιχμή του δόρατος» τον Μότα προηγήθηκαν 5-2. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με μπλοκ του Παπαγγελόπουλο και έξυπνο πλασέ του Ντε Σόουζα ισοφάρισε 5-5. Ο Ηρακλής Χαλκίδας με πλασέ του Μότα προηγήθηκαν 8-6. Η ομάδα της Χαλκίδας με μπλοκ του Χαραλαμπίδη πάνω στον Χαντ προηγήθηκε με 13-10, ενώ με το +3 (16-13) για την ομάδα της Εύβοιας οδηγηθήκαμε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Γόμεζ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τέσσερις πόντους 18-14.

Ο Σονάρι Χέπμπορν επίθεση και στη συνέχεια μπλοκ πάνω στον Μότα μείωσε 20-18 αναγκάζοντας τον Σπύρο Γκολίτση να καλέσει τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με κόντρα επίθεση του Χαντ πλησίασε στον πόντο 21-20. Η ομάδα των βορείων προαστίων με συνεχόμενους πόντους από τον Χάντ έφτασε σε σετ μπολ 23-24, το οποίο «έσβησαν» με τον Μότα. Οι γηπεδούχοι μετά από τέσσερις μπαλιές της Κηφισιάς έφτασαν σε δικό τους σετ μπολ 25-24. Ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος με πλασέ ισοφάρισε 25-25. Κηφισιά και Ηρακλής Χαλκίδας είχαν ακόμα δύο ευκαιρίες για το σετ. Ο Χαντ έκανε και το 27-26 αλλά ο Ηρακλής Χαλκίδας ισοφάρισε με τον  Γκόμεζ. Τελικά οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Χαραλαμπίδη και επίθεση του Μότα το κατέκτησαν με 30-28.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 1-4. Μετά από φάση διαρκείας ο Χεπμπορν με μπλοκ διαμόρφωσε το 3-7. Με το +4 για την Κηφισιά φτάσαμε στο 6-10. Οι γηπεδούχοι τρέχοντας ένα σερί έφερε το σετ στα ίσα 12-12. Οι γηπεδούχοι μετά από λάθος του Νικολάκη και άσο του Μότα προηγήθηκαν 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα των βορείων προαστίων με τον Χαντ μείωσε 17-16. Στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά ισοφάρισε 18-18 μετά από άσο του Ντε Σόουζα. Στην επόμενη φάση ο Μότα κάρφωσε άουτ και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 18-19. Ο Ντε Σόουζα ξανά με άσο έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην Αθηναϊκή ομάδα 18-20. Στη συνέχεια του σετ ο Χαντ διαμόρφωσε το 23-20.  Ο Χέπμπορν με μπλοκ πάνω στον Χαραλαμπίδη έδωσε τετραπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 20-24, το οποίο τελικά κατέκτησε με 21-25.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας ξεκίνησε καλύτερα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 6-3. Οι παίκτες του Κώστας Αρσενιάδη ανέβασαν την απόδοσή τους και με πλασέ του Χαντ μείωσαν 7-6. Με το σκορ στο 9-7 υπέρ του Ηρακλή Χαλκίδας ο Ντε Σόουζα χτύπησε στα πλευρά του(δέχθηκε τις περιποιήσεις του Μαρίνου Κοσμά) και αντικαταστάθηκε από τον Γιάννη Παπαδόπουλο. Ο Βραζιλιάνος ακραίος της Κηφισιάς επέστρεψε στο παιχνίδι λίγο αργότερα, όταν το σκορ ήταν 12-10 για τους γηπεδούχους. Με εκατέρωθεν λάθος σερβίς φτάσαμε στο 13-11. Με δύο συνεχόμενους πόντους του Ντε Σόουζα η Κηφισιά ισοφάρισε 13-13. Η Κηφισιά πέρασε μπροστά στο σκορ με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η αμφίρροπη «μάχη» συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» να προηγείται 21-20. Οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενους πόντους πέρασαν ξανά μπροστά με 22-21. Ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ πάνω στον Γκόμεζ ισοφάρισε 22-22. Ο Μότα με επίθεση έδωσε σετ μπολ στον Ηρακλή 24-23 το οποίο έσβησε με μπλοκ ο Χεπμπορν. Πλασέ του Γκόμεζ στο φιλέ έδωσε ματς μπολ στην Κηφισιά 24-25, το οποίο «έσβησε» ο Μακ Ουίλιαμ. Ο Χαντ με επιτυχημένη επίθεση έδωσε νέο ματς μπολ στην Κηφισιά. Ο Μότα στην επόμενη φάση ισοφάρισε 26-26. Οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις φορές το προβάδισμα στο σκορ (24-23, 28-27, 29-28, 30-29) και οι φιλοξενουμενοι επίσης τέσσερις φορές (25-24, 26-25, 27-26, 31-30). Στο 31-31 ο Σοάρες έκανε λάθος και το σετ κρίθηκε με μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Χαντ.

Εκεί η ομάδα των βορείων προαστίων ξεκίνησε καλύτερα και μπήκε σε θέση «οδηγού» με 1-3. Με το +2 (4-6) η Κηφισιά έφτασε με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Σόουζα. Στην επόμενη φάση ο Γκόμεζ κάρφωσε άουτ και η Κηφισιά πήγε στο 4-7. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με την ομάδα των βορείων προαστίων της Αττικής μπροστά  με 5-8. Με επίθεση του Χαντ η Κηφισιά απέκτησε σαφές προβάδισμα νίκης 8-12. Σε εκείνο το σημείο ο Ντε Σόουζα αποχώρησε από το παιχνίδι. Η Κηφισιά κατέκτησε το τάι μπρέικ με  10-15

5ο σετ: 3-5, 7-10, 8-12, 10-15

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 3 άσσους, 80 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 30-28, 21-25, 33-31, 10-15) σε 151΄

ΗΡΑΚΛΗΣ Χ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12  (5/18 επ, 7 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (1/4 επ, 43% υπ -29% άριστες), Γκόμεζ 31 (30/62 επ, 1 μπλοκ), Τσολάκος 11 (10/19 επ, 1 άσσος), Μότα 28 (26/48 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ -16% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2επ) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ -29% άριστες), Μακ Γουίλιαμ 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 58% υπ -47% άριστες), Αναστασόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 27(24/56 επ, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 24 (21/38 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ -37% άριστες), Παπαγγελόπουλος 12 (9/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σονάρι 12 (7/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (7/14 επ) / Κάπελλας (λ 67% υπ – 39% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Παπαδόπουλος, Σουλτανόπουλος 1 (1/1 επ).

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Κατ΄αρχήν εύχομαι περαστικά στον Σοάρες και να τον δούμε πάλι στα γήπεδα γρήγορα. Εγινε δυνατός αγώνας αλλά ήμασταν πολύ νευρικοί στα κρίσιμα σημεία. Δεν πήγαμε καλά στο σερβίς που είναι το δυνατό μας στοιχείο. Είχαμε ευκαιρία στο 3ο σετ όπου προηγήθηκαμε μέχρι τα μισά και δεν αξιοποιήσαμε την υπεροχή μας σε εκείνο το σημείο. Εάν κάναμε το 2-1 σετ πολλά θα ήταν διαφορετικά. Η Κηφισιά έπαιξε πιο ελεύθερα και νίκησε δίκαια.  Κρατάμε την επανεμφάνιση του Μότα και την άνοδο του Γκόμεζ ο οποίος μαζί με τους συνεργάτες μου δουλεύει πολύ. Ο Γκόμεζ τους προηγούμενους μήνες είχε μείνει πολύ πίσω. Παρά την ήττα κρατάμε τον βαθμό και κρατάμε την 4η θέση που είναι και ο μεγάλος στόχος».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Ο αγώνας και το αποτέλεσμα για μας πέρασε σε δεύτερη μοίρα λόγω του Ιγκόρ. Τώρα μετά από αρκετή ώρα που μάθαμε και τα ευχάριστα νέα για την πορεία της υγείας του μπορούμε να μιλήσουμε για βόλεϊ αφού του ευχηθούμε περαστικά. Εγινε μία φάση στο 2ο σετ όπου έκανε άμυνα και αισθάνθηκε δυσφορία. Βγήκε για λίγο και μου είπε πως είναι καλά και έτοιμος να επιστρέψει όπως και έγινε. Μετά από περίπου μία ώρα αγώνα στο 5ο σετ αισθάνθηκε δυσφορία και η συνέχεια είναι γνωστή. Το παιχνίδι ήταν πιο κοντά στο να νικήσουμε με τρίποντο παρά να πάει στο τάι μπρέικ. Θεωρώ πως πετάξαμε έναν βαθμό. Ημασταν αρκετά ικανοποιητικοί στην τακτική μας. Για άλλη μία φορά κάναμε μεγάλη προσπάθεια. Το δίποντο δεν λέει τίποτα για τη βαθμολογία. Το πρωτάθλημα έχει πολλούς αγώνες ακόμα με πολλούς αγώνες που θα κριθούν στον πόντο οπότε συνεχίζουμε και προετοιμαζόμαστε για τον αγώνα με τον Φοίνικα στην έδρα μας».

Write on Πέμπτη, 11 Ιανουάριος 2018

Το ΤΑΑ Ηρακλής Χαλκίδας ανακοινώνει τη συνεργασία του με τη κορυφαία ναυτιλιακή εταιρεία Seajets, η οποία αποτελεί πλέον χορηγό ονομασίας της ανδρικής ομάδας, η οποία μετονομάζεται σε ΤΑΑ Ηρακλής Χαλκίδας Seajets.

Αποτελεί μεγάλη τιμή για το σύλλογο μας πως μια παραδοσιακή ναυτιλιακή εταιρεία όπως η Seajets ενώνει τις δυνάμεις της μαζί μας, αναγνωρίζοντας τη φιλοσοφία και τις αρχές της ομάδας μας και ταυτίζει το όνομα της με το δικό μας προκειμένου αναδειχθούν οι αξίες του αθλητισμού.

Η Seajets έχει πολυετή παρουσία στο χώρο της ναυτιλίας από το 1989 μέχρι και σήμερα, έχοντας ως εφαλτήριο την επίσημη έναρξή της το 2002, έχει καταφέρει να προσφέρει υψηλού επιπέδου υπηρεσίες στο επιβατικό κοινό παρέχοντας θαλάσσιες μετακινήσεις αξιόπιστα, με συνέπεια και ασφάλεια.

Με τη δρομολόγηση αποκλειστικά ταχυπλόων πλοίων και με περισσότερες από 140 συνδέσεις από Πειραιά, Ραφήνα και Κρήτη για τις Κυκλάδες προσπαθεί για την καλύτερη και γρηγορότερη εξυπηρέτηση των επιβατών.

Write on Τετάρτη, 10 Ιανουάριος 2018

Την ομάδα του Herrsching στην περιοχή του Μονάχου που διατηρεί τμήματα βόλεϊ και Μπιτς βόλεϊ όλων των κατηγοριών ανδρών και γυναικών και με το ανδρικό τμήμα της να αγωνίζεται στην πρώτη κατηγορία της Γερμανίας (A1 Bundesliga), επισκέφθηκε ο Γιάννης Καρκαλής μετά από πρόσκληση της ομάδας της λίμνης του Ammersee, στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής προοπτικής του Ηρακλή Χαλκίδας.

Μια συνάντηση που πραγματοποιήθηκε σε ιδιαίτερα ζεστό, φιλικό και αθλητικό περιβάλλον με εποικοδομητικό χαρακτήρα, προοπτικές και ανταλλαγή απόψεων έχοντας ως επίκεντρο τον άνθρωπο, τον αθλητικό τουρισμό, τις κοινωνίες και ασφαλώς την προοπτική των ομάδων!

Τα αποτελέσματα θετικά! Νέοι δρόμοι ανοίγονται και φέρνουν πιο κοντά το Herrsching με τη Χαλκίδα, την Εύβοια με το Μόναχο και την Βαυαρία, την Ελλάδα με τη Γερμανία!

Η αδελφοποίηση προ των πυλών και η συνέχεια αναμένεται με εκπροσώπους της ομάδας του Herrsching στην πρωτεύουσα της Εύβοιας!

Στην φωτογραφία ο Γιάννης Καρκαλής με τον Πρόεδρο της Herrsching Fritz Frömming και τον προπονητή της πρώτης ομάδας Max Hauser σε παραδοσιακό Βαυαρικό εστιατόριο του Gasthof.

( Πληροφ.: Η πόλη του Herrsching βρίσκεται 35 χλμ νοτίως του Μονάχου δίπλα στη Λίμνη Ammersee στα Αυστρογερμανικά σύνορα, στους πρόποδες των Άλπεων. Αποτελεί ένα από τους σημαντικότερους τουριστικούς προορισμούς της κεντρικής Ευρώπης στην πιο οικονομικά ανεπτυγμένη περιοχή της Γερμανίας, την Βαυαρία. Η ομώνυμη ομάδα βόλεϊ του Herrsching έχει τμήματα ανδρών, γυναικών, ακαδημιών, Μπιτς βόλεϊ, ενώ το ανδρικό τμήμα του αγωνίζεται στην A1 της Bundesliga με ιδιαίτερη επιτυχία)

Δηλώσεις στην επίσημη ιστοσελίδα του Ηρακλή Χαλκίδας έκανε ο Ερνάντο Γκόμεζ. Για τον λόγο που επέλεξε να συνεχίσει τη καριέρα του στην Ευβοϊκή ομάδα ενώ υπήρξε ενδιαφέρον από πολλές ομάδες για να τον αποκτήσουν, Βενεζουελάνος άσος τόνισε: «Θέλαμε να μείνουμε στην Ελλάδα. Η οικογένεια μου ζει εδώ, και ο Ηρακλής Χαλκίδας ήταν η καλύτερη προοπτική για εμάς. Η ομάδα κάνει μια πολύ καλή σεζόν. Γίνεται προσπάθεια να ανέβει επίπεδο και θέλω να τη βοηθήσω για να πετύχει τους στόχους της».

Ο 35χρονος διαγώνιος έστειλε το δικό του μήνυμα στους φιλάθλους του Ηρακλή Χαλκίδας που το ερχόμενο Σάββατο θα έχουν την ευκαιρία να τον παρακολουθήσουν από κοντά στο ντεμπούτο του απέναντι στη Κηφισιά στο κλειστό της Κανήθου «Τάσος Καμπούρης»:

-         «Θέλω να τους πω στους φιλάθλους να έρθουν να μας υποστηρίξουν, να διασκεδάσουμε μαζί τους 3,5 μήνες που απομένουν μέχρι την λήξη της σεζόν. Από την πλευρά μου θα κάνω το καλύτερο για να τελειώσουμε την χρονιά όλοι μαζί ευτυχισμένοι».

Write on Τρίτη, 09 Ιανουάριος 2018
Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις και με ψυχολογία στα ύψη ο Ηρακλής Πετοσφαίριση νίκησε πιο εύκολα απ΄ ότι αναμενόταν τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 σετ και πήρε και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας. Οι δύο ομάδες μετά την 12η αγωνιστική ισοβαθμούν με 21 βαθμούς, ενώ ο Ηρακλής Πετοσφαίρισης κατάφερε να πάρει και το πλεονέκτημα ισοβαθμίας μόλις για δύο πόντους. Στον Α΄γύρο ο Ηρακλής είχε νικήσει 3-0 και με πόντους 75-60.

Με τον mvp της 11ης αγωνιστικής Δημήτρη Εφραιμίδη (τιμήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα) να είναι και πάλι κορυφαίος και τον Κώστα Προύσαλη να μοιράζει άψογα το παιχνίδι η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έκανε μία τέλεια εμφάνιση με μόλις 12 λάθη (5 χαμένα σερβίς και 7 λάθη σε 82 επιθέσεις)!

Ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε... χαλαρά στον αγώνα και στο ντεμπούτο του Ερνάντο Γκόμεζ παρουσιάστηκε ακίνδυνος επιθετικά και άσφαιρος στο σερβίς. Ο Γκόμεζ πήρε 9 πόντους σε 17 προσπάθειες.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του αλλά μετά το 8-8 ο Αρμενάκης, ο Εφραιμίδης και ο Φέργκιουσον με σερί 3-0 ανέβασαν τη διαφορά στο 11-8. Η ομάδα της Χαλκίδας κατάφερε να ισοφαρίσει πάλι στο 19-19 όταν ο Γκελίνσκι και ο Γκόμεζ πήραν καθοριστικούς πόντους. Ο Φέργκιουσον με μπλοκ και στη συνέχεια με επίθεση σε συνδασμόι με κόντρα επίθεση του Εφραιμίδη έφεραν νέο σερί 3-0 και το σκορ έγινε 22-19. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος και ο Αρμενάκης τελείωσε το σετ 25-20.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Ηρακλής Χαλκίδας με τον Γκόμεζ και τον Χαραλαμπίδη προηγήθηκε 9-7. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 14-14 με τον Φέργκιουσον και τον Εφραιμίδη, ενώ καλές άμυνες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις έδωσαν συνολικό σερί 4-0 και με τον Τζιουμάκα έγινε το 17-14. Ο Ηρακλής κράτησε με νύχια και με δόντια το πόλύτιμο προβάδισμα. Οι παίκτες του Ορφανού δεν έκαναν το παραμικρό λάθος και στο 23-20 τελείωσαν το σετ με επιθέσεις Εφραιμίδη και Αρμενάκη.

Μετά το 2-0 τα πόδια των παικτών του Ηρακλή Πετοσφαίριση πήραν... φωτιά και με νέο σερί 3-0 ξέφυγαν 6-3 στο 3ο σετ. Οι Εφραιμίδης, Τζιουμάκας έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο σκορ καθώς ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (13-7). Οι φιλοξενούμενοι εκτός ρυθμού απλά συντήρησαν τη διαφορά και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Αρμενάκη.

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-20
2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-18

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 0 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-20, 25-18) σε 77'

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 8 (8/20 επ., 67% υπ. - 29% άριστες), Εφραιμίδης 15 (13/22 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. - 31% άριστες), Φέργκιουσον 9 (2/5 επ., 7 μπλοκ), Αρμενάκης 13 (11/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φωτιάδης 5 (3/4 επ., 2 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ, 100% υπ. - 50% άριστες), Μπουράκης (λ), Ευγενίδης, Ελευθερίου.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 5 (5/14 επ., 61% υπ. - 43% άριστες), Κολτσιάκης 8 (8/22 επ., 67% υπ. - 25% άριστες), Γκόμεζ 9 (9/17 επ.), Τσολάκος 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Φραγκιαδάκης, Αμαριανάκης.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Συγχαρητήρια στους παίκτες. Θα την χαρακτήριζα ως μια επαγγελματική νίκη. Ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού όπως είχα ζητήσει. Κρατήσαμε το αήττητο μέσα στην έδρα μας, τώρα η συγκέντρωση πέφτει στο παιχνίδι με την Σύρο και συνεχίζουμε».

Ο ακραίος παίκτης του Ηρακλή Δημήτρης Εφραιμίδης που πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ως MVP της 11ης αγωνιστικής είπε: «Η ομάδα εμφανίστηκε με σοβαρότητα απέναντι στην Χαλκίδα μια ομάδα που στον πρώτο γύρο είχαμε χάσει. Παίξαμε καλά πήραμε τους τρεις πόντους και κάναμε μια σημαντική νίκη».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Έχουμε την απώλεια του βασικού μας ακραίου Μότα οποίος είναι ένας αθλητής που παίρνει πολλές μπάλες σήμερα μας έλειψε. Ο Γκόζεμ δεν είναι ακόμα έτοιμος, ήρθε στην ομάδα πριν τρεις μέρες και θέλει λίγο χρόνο. Σήμερα δεν είχαν επιθετικές λύσεις και σε συνδυασμό με ένα πολύ κακό σερβις συντέλεσαν να μην είμαστε τόσο ανταγωνιστικοί και δίκαια ο Ηρακλής επικράτησε. Συνεχίζουμε, στόχος είναι τα πλει οφ και να ανέβουμε όσο ψηλά μπορούμε ».

Ο ακραίος παίκτης του Ηρακλή Χαλκίδας και πρώην του Ηρακλή Πετοσφαίρισης Χρυσόστομος Κολτσιάκης είπε: «Δεν πιάσαμε τα στάνταρ της απόδοσης αν και το προσπαθήσαμε. Είχαμε και την απώλεια του Μότα ο οποίος έχει ένα τραυματισμό και θα επιστρέψει τις επόμενες μέρες, έχουμε όμως μια καινούρια προσθήκη αυτή του Γκόμεζ που σιγά –σιγά θα δουλέψουμε και θα επανέλθουμε στα νικηφόρα αποτελέσματα».