Ήττα για τις γυναίκες στην πρεμιέρα της β΄ φάσης Κύριο

Την ήττα στο κλειστό της Κάνηθου γνώρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας από την Νέα Μάκρη, στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης (θέσεις 1-12) του πρωταθλήματος της Β΄ ΕΣΠΑΑΑ. Οι φιλοξενουμένες ήταν καλύτερες συνολικά και δίκαια επικράτησαν σχετικά ανέτα της ομάδας της Χαλκίδας, που είχε αρκετές απουσίες, που στοίχισαν και δεν έδωσαν εναλλακτικές λύσεις στον Κώστα Γιαννέλη.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μέσα του και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ξεφύγουν με 16-20, παίρνοντας τέσσερις συνεχόμενες επιθέσεις, προβάδισμα που κράτησαν μέχρι το τέλος του σετ. Στο επόμενο σετ, παρότι η ομάδα της Νέας Μάκρης προηγήθηκε με 10-20, οι γηπεδούχες έφτασαν κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή, αφού μείωσαν σε 22-24, ΄΄χαλώντας΄΄ τρία σετ-μπολ των αντιπάλων, που όμως πήραν τον επόμενο πόντο και έκαναν το 0-2. Από νωρίς ΄΄έχτισαν΄΄ προβάδισμα οι παίχτριες της Νέας Μάκρης, στο τελευταίο σετ, το οποίο κατέκτησαν άνετα, διευρύνοντας την διαφορά προς το φινάλε.

ΣΕΤ: 0-3 (18-25, 22-25, 16-25) σε 90΄.

Ηρακλής Χαλκίδας (Γιαννέλης): Βασιλείου, Καραντάκη, Κουβαρά, Μπάνου, Ράνου Μ., Κουσερή / Καραντώνια (λ) - Καραφέρια.

Νέα Μάκρη (Ζιάβρας): Κούτσικου, Μοναχοπούλου, Λεγάκη, Παναγιωτίδου, Βάσια, Κωστή / Φωτάκη (λ) - Θώδη, Ονόπα.