΄΄3 στα 3΄΄ για τις γυναίκες του Ηρακλή Χαλκίδας, 3-0 τον Διόνυσο! Κύριο

Τρίτη νίκη σε ισάριθμές αγωνιστικές για τις γυναίκες του Ηρακλή Χαλκίδας, που επικράτησαν άνετα στο κλειστό της Κανήθου του Διόνυσου και παρέμειναν στην κορυφή του ομίλου τους. Οι αθλήτριες του Κώστα Γιάννελη είχαν συνολικά μια μεστή εμφάνιση και όντας ανώτερες απ΄ την ομάδα των Αθηνών, χρειάστηκαν τρία σετ για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Μόνο στο δεύτερο σετ η ομάδα του Διονύσου δυσκόλεψε κάπως τις Χαλκιδέες, που όμως παρότι βρέθηκαν πίσω με 5 πόντους (12-17) κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, πλησιάζοντας αρχικά στους 2 (18-20). Στην συνέχεια με σερί 5-0 πέρασαν μπροστά με τρεις (23-20) και τελικά τελειώσαν το σετ με 25-21.

Στο πρώτο σετ οι γυναίκες του Ηρακλή πήραν από νωρίς το προβάδισμα, στην συνέχεια δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας +6 (18-12) και χωρίς άγχος έκαναν το 1-0 στα σετ. Ίδια περίπου η εικόνα και στο τρίτο σετ, με τις αθλήτριες του Ηρακλή αποφασισμένες να μην επιτρέψουν στις αντίπαλες τους να αμφισβητήσουν την ανωτέροτητα τους (όπως έγινε εν μέρει στο δεύτερο) με σερί επτά επιτυχημένων επιθέσεων πήραν ισάριθμη διαφορά (15-8) και επίσης χωρίς πρόβλημα έφτασαν στην τελική επικράτηση.

ΣΕΤ 3-0 (25-18 (40΄), 25-21 (30΄), 25-19 (25΄)).

Ηρακλής Χαλκίδας (Γιαννέλης): Βούλγαρη, Μπάνου, Καραντάκη, Θωμά, Βασιλείου, Κουσερή / Λύκου (λ) - Χατήρα, Καραφέρια, Γιαννακού, Ράνου.

Διόνυσος (Γιουβάνογλου): Ζαφειρόπουλου, Κιοσέ, Λουπασάκη, Ρούμμα, Σασλόγλου, Σπυρόπουλου / Τσάκωνα (λ) - Μαυρίδη, Τάντη, Χρυσόπουλου.

*Στην προηγούμενη αγωνιστική (Τετάρτη 26/10/16) οι γυναίκες του Ηρακλή Χαλκίδας νίκησαν εκτός έδρας το Καπανδρίτι με 3-0 (25-6, 25-19, 25-7).