Ο Ηρακλής Χαλκίδας 3-2 την Παναχαϊκή Κύριο

Με πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Χαραλαμπίδη, Θεόφιλο Τσολάκο ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε 3-2 την Παναχαϊκή μετά από συναρπαστικό αγώνα που είχε εναλλαγές στο σκορ και για άλλη μία φορά τηρήθηκε η παράδοση που θέλει την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση να κερδίζει τους πατρινούς στο τάι μπρέικ.

Η Παναχαϊκή παρότι βρέθηκε να χάνει με 16-9 και 19-11 στο 4ο σετ κατάφερε με μπροστάρη τον Νιέβες να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ και να πάρει ένα πολύτιμο βαθμό. Επίσης σημαντικό ρόλο έπαιξαν δύο σερί στο σερβίς από τον Νίκο Ρουμελιώτη και τον Παναγιώτη Σαλαβασίδη. Η Παναχαϊκή ισοφάρισε 21-21, έγινε μάχη πόντο πόντο, ο Ηρακλής είχε δύο ματς μπολ που δεν αξιοποίησε και η Παναχαϊκή πήρε το σετ 29-27 ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Το 5ο σετ ξεκίνησε με πόντο υπέρ του Ηρακλή επειδή δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Μένιος Ρουμελιώτης επειδή φέρεται να είπε κάτι στον προπονητή των γηπεδούχων Σπύρο Γκολίτση. Γενικά ο Ηρακλής πίεσε πολύ στο σερβίς κερδίζοντας συνολικά 12 άσσους εκ των οποίων τους 4 πήρε ο Γκελίνσκι και τους 3 ο Τσολάκος. Ο Οράμας και ο Νιέβες ξεχώρισαν στις μονομαχίες στο φιλέ, ενώ στο σερβίς έκαναν τη διαφορά οι Ρουμελιώτης, Σαλαβασίδης.

5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-8, 15-11

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 12 άσσους, 63 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-15, 22-25, 25-14, 27-29, 15-11) σε 136’

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 17 (15/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 16 (12/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μακ Γουΐλιαμ 14 (11/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ 47% υπ -33% άριστες), Τσολάκος 16 (8/11 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Μότα 19 (15/39 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 57% υπ -29% άριστες), Γκελίνσκι 6 (2/2 επ, 4 άσσοι)/ Τσαδήμας (λ, 59% υπ - 26% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Φραγκιαδάκης, Μακρυγιάννης, Κολτσιάκης, Αμαριανάκης, Αδάμ, Αναστασόπουλος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ντόνης 3 (2/8 επ, 1 άσσος, 37% υπ -11% άριστες), Κοτσιλιάνος 7 (7/17 επ, 50% υπ -31% άριστες), Πόλχλοπεκ 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Νιέβες 13 (11/14 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 18 (16/57 επ, 2 μπλοκ), Οράμας 14 (8/14 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ)/ Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 48% υπ- 32% άριστες), Σαλαβασίδης 3 (3/10 επ, 47% υπ - 20% άριστες), Κωστόπουλος 2 (2/6 επ, 55% υπ - 45% άριστες).

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Πήραμε τη νίκη και αυτό μετράει, αλλά σε δεύτερη ανάλυση με στεναχωρεί που πετάξαμε έναν ακόμα βαθμό, όπως κάναμε και στον αγώνα με την Κηφισιά. Πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί. Ημασταν μπροστά 2-1 σετ και 19-11 στο 4ο σετ και μας ισοφάρισαν. Δεν πρέπει να χάνουμε αυτά τα σετ, ούτε και να έχουμε αυτά τα κενά. Σε αυτό θα επικεντρώσουμε πολύ το ενδιαφέρον μας. Η Παναχαϊκή δεν είναι τυχαία ομάδα, έχει μαχητικούς και έμπειρους αθλητές που αν δεν προσέξεις θα σου κάνουν τη ζημιά. Δε μου άρεσε ο τρόπος που χάσαμε το 4ο σετ αλλά κρατάμε το καλό ξεκίνημα που έχουμε κάνει γενικά ως ομάδα. Ευχαριστούμε τους φίλους μας που μας στηρίζουν».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Έτσι όπως τελείωσε ο αγώνας μας μένει η πίκρα που δεν πήραμε κάτι παραπάνω αλλά έτσι όπως κύλησαν το 1ο και το 3ο σετ θα μπορούσαμε και να είχαμε χάσει. Κρατάμε τον πρώτο μας πόντο και πάμε να διορθώσουμε την διάρκεια στο παιχνίδι μας. Δεν σχολιάζω την διαιτησία και το ίδιο θα κάνω και σε αυτό το ματς, αλλά όλα τα πράγματα έχουν ένα όριο».

Πριν τον αγώνα έγινε η βράβευση του βραζιλιάνου Μότα ως MVP της 1ης αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα».