Ηρακλής Χαλκίδας KINGS: Νίκη παραμονής επί της Κυζίκου στο τάι μπρέικ με ανατροπή! (pics) Κύριο

Ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS έσπασε την κακή παράδοση που είχε απέναντι στην Κύζικο Νέας Περάμου, την οποία κατάφερε να κερδίσει στο τάι μπρέικ, παρότι οι φιλοξενούμενοι πήραν τα δύο πρώτα σετ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση παρουσίαστηκε αποφασιστική στην συνέχεια και διατήρησε την ψυχραιμία της ακόμη και όταν η Κύζικος πήρε ματς μπολ δύο φορές και τελικά κατέκτησε το τρίτο σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής είχε σαφή υπεροχή και πήρε σημαντικό προβάδισμα από νωρίς, το οποίο αύξησε ως το φινάλε του σετ, το οποίο κατέκτησε με διψήφια διαφορά. Στο τάι μπρέικ, η ομάδα της Χαλκίδας έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 6-0 και λίγο αργότερα με 10-3. Η πολύ καλή ομάδα της Νέας Περάμου δεν τα παράτησε και πλησίασε στους δύο πόντους (13-11), όμως ο Ηρακλής τελικά πήρε και το πέμπτο σετ, εκμεταλλευόμενος το δεύτερο ματς μπολ που είχε στην διάθεση του.

Μετά το τέλος της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι άουτ, ο Ηρακλής Χαλκίδας βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 4 βαθμούς και ακολουθούν με 1 Κύζικος και Παναχαϊκή. Στην επόμενη αγωνιστική, η ομάδα της Χαλκίδας έχει ρεπό, ενώ στις 19 Απριλίου υποδέχεται την Παναχαϊκή, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής των πλέι άουτ. Σε περίπτωση νίκης, ο Ηρακλής θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή του στην Volleyleague.

ΣΕΤ: 3-2 (19-25, 23-25, 29-27, 25-15, 15-12).

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 14 (12/30, 2 άσσοι), Σπυριούνης 23 (19/32 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ – 35% επιθέσεις), Κανέλλος 12 (9/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντίνας 14 (9/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 6 (4/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ – 36% άριστες), Ρενάν 6 (4/5 επ επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 33% υπ – 17% άριστες), Κλότσκο 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος 1 (άσσος), Κουέβας 8 (6/15 επ, 2 μπλοκ).

Κύζικος Νέας Περάμου (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (6/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σονάρι 9 (5/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκουλάκ 9 (6/23 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ – 23% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 26 (24/44 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (14/32 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -29% άριστες)/ Πολυχρονιάδης (λ, 62% υπ 23% άριστες), Αχιλλεόπουλος 60% υπ – 50% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Θεοδωρόπουλος, Λυκουρέσης 1 (1/2 επ).