Ηρακλής Χαλκίδας KINGS: Ήττα από Κύζικο (pics) Κύριο

Την ήττα από την Κύζικο Νέας Περάμου στο κλειστό της Κάνηθου γνώρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Κύζικος έφτασε τον Ηρακλή στην βαθμολογία, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στην 10η θέση με 14 βαθμούς, μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής περιόδου της Volleyleague. Η ομάδα της Χαλκίδας θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο, αγωνιζόμενη στην Πάτρα με την έτερη ομάδα που θα συναντήσει στα πλέι άουτ, την Παναχαϊκή.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα δύο πρώτα σετ, τα οποία πήραν σχετικά άνετα, εκμεταλλευόμενοι την μέτρια εικόνα του Ηρακλή. Η ομάδα της Χαλκίδας ανέβασε την απόδοση της από τα μέσα του τρίτου σετ και μετά και έτσι κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και τελικά να κατακτήσει το σετ. Ο Ηρακλής βρισκόταν σε κάλο δρόμο για να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, έχοντας το προβάδισμα στο τέταρτο σετ με 20-18. Κάπου εκεί χάθηκε η συγκέντρωση και αυτό επέτρεψε στην Κύζικο να περάσει μπροστά με 20-23 και τελικά να πάρει το σετ και την νίκη, παρά τις προσπάθειες του Ηρακλή, που επιχειρήσει να επανέλθει, μειώνοντας σε 22-23.

ΣΕΤ: 1-3 (15-25, 20-25, 25-22, 22-25).

Ηρακλής Χαλκίδας KINGS (Γκολίτσης): Τάπια 16 (16/40 επ), Κανέλλος 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Ντίνας 8 (4/10 επ, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 10 (7/18 επ, 3 μπλοκ, 59% υπ - 44% άριστες), Ρενάν 2 (2/3 επ), Κλότσκο 7 (5/19 επ, 2 άσσοι, 63% υπ - 40% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 23% υπ - 0% άριστες), Σπυριούνης, Αδαμόπουλος 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Γαλιώτος, Χουέβας 1 (μπλοκ).

Κύζικος Νέας Περάμου (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (8/9 επ, 3 άσσοι), Σονάρι 13 (7/12 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Γκούλακ 8 (7/23 επ, 1 άσσος, 59% υπ - 39% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 27 (26/39 επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (14/29 επ, 2 μπλοκ, 58% υπ - 26% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 57% υπ - 14% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Λυκούρεσης.