H ατυχία στέρησε την νίκη μέσα στην Αλεξανδρούπολη Κύριο

Η ατυχία στέρησε από τον Ηρακλή Χαλκίδας KINGS την νίκη μέσα στην Αλεξανδρούπολη. Η ομάδα της Χαλκίδας έλεγχε το παιχνίδι, έχοντας κατακτήσει άνετα το πρώτο σετ και έχοντας το προβάδισμα στο δεύτερο, έως το σημείο που ο νέος πασαδόρος της ομάδας Ρέναν τραυματίστηκε (πάτησε πόδι αντιπάλου στην προσπάθεια για μπλοκ), με το σκορ στο 14-16.

Με αντικαταστάτη του, τον Μάρκο Γαλιώτο, ο Ηρακλής συνέχισε να βρίσκεται μπροστά και στις επόμενες επιθέσεις, όμως η απώλεια του Βραζιλιάνου φάνηκε αφού οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με τέσσερις (23-19) και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση. Κατά την διάρκεια του τρίτου σετ, στο οποίο ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά, αποβλήθηκε με κόκκινη ο Χαριτωνίδης του Εθνικού.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση προηγήθηκε με 6-11, όμως ο Εθνικός αντεπιτέθηκε και πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έχοντας το προβάδισμα (16-15). Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στις επόμενες επιθέσεις. Σε κρίσιμο σημείο οι Θρακιώτες βρέθηκαν στο +2 (23-21) και τελικά κατέκτησαν το τρίτο σετ. Στο τέταρτο σετ έγινε φανερό πως ο Ηρακλής δεν είχε άλλες ψυχολογικές και αγωνιστικές δυνάμεις και αυτό επέτρεψε στον Εθνικό να το κατακτήσει εύκολα.

ΣΕΤ: 3-1 (20-25, 25-21, 25-22, 25-13).

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Λεάλ 14 (11/19 επ, 3 μπλοκ, 64% υπ - 36% άριστες), Βανέγκας 13 (13/31 επ, 54% υπ - 54% άριστες), Χαριτωνίδης 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στίγγας 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 26 (21/33 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσέλιος 4 (4/6 επ) / Κοντοστάθης (λ, 67% υπ - 38% άριστες), Χατζόπουλος 2 (2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 15 (13/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντίνας 10 (9/9 επ, 1 μπλοκ), Κολτσιάκης Χ. 6 (6/19 επ, 61% υπ - 22% άριστες), Κλότσκο 9 (9/22 επ, 65% υπ - 47% άριστες), Ρενάν 1 (1/1 επ) / Τσαδήμας (λ, 57% υπ - 26% άριστες), Μπερμπέρογλου (λ, 65% υπ - 41% άριστες), Σπυριούνης 1 (1/3 επ), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος, Γαλιώτος 1 (1/1 επ), Κολτσιάκης Γ.