Ηρακλής Χαλκίδας KINGS: Με νίκη επί της Παναχαϊκής αποχαιρετά αισιόδοξα το 2016! Κύριο

Νικηφόρα έκλεισε τις επίσημες υποχρεώσεις του, για το 2016, ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS επικρατώντας της Παναχαϊκής με 3-0. Ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη του Ηρακλή για το πρωτάθλημα της Volleyleague, στο κλείσιμο της αυλαίας του πρώτου γύρου, που βρίσκει την ομάδα της Χαλκίδας ισόβαθμη με την Κύζικο στην 10η θέση. Το 2016 ήταν η χρονιά μέσα στην οποία η ομάδα της Χαλκίδας κατάφερε να φτάσει στην ιστορική άνοδο στην Α1 και παρά τις αγωνιστικές δυσκολίες στην Volleyleague, υπάρχει η πίστη πως  και το 2017 θα είναι μια πετυχημένη χρονιά για τον Ηρακλή.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη φετινή της εμφάνιση και βάσει της εικόνας που έδειξε, μπορεί να αισιοδοξεί ότι θα έχει μια ακόμη καλύτερη συνέχεια με το νέο έτος, στον δεύτερο γύρο. Ο προπονητής του Ηρακλή χρησιμοποιήσε ως βασικό πασαδόρο τον Μάρκο Γαλιώτο, που ικανοποίησε με την απόδοση του, ενώ έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής και στον Κυριάκο Σπυριούνη, ο οποίος επίσης συνέβαλε στην επιτυχία του Ηρακλή, τελειώνοντας επιτυχημένα κρίσιμες επίθεσεις.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 2-5, όμως ο Ηρακλής εξισορρόπησε την κατάσταση και πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έχοντας το προβάδισμα (8-7). Οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και τους 17 πόντους, όποτε και η ομάδα της Χαλκίδας με σερί 4-1, ξέφυγε με τρεις (21-18) και τελικά κατέκτησε σχετικά άνετα το σετ.

Παρόμοια η κατάσταση και στο δεύτερο σετ, με τον Ηρακλή λίγο πριν το τέλος του να έχει το προβάδισμα με 23-20 και την Παναχαϊκή να βρίσκει τον τρόπο να ισοφαρίζει σε 23-23. Το τάιμ άουτ βοήθησε τους γηπεδούχους να πάρουν τους επόμενους δύο πόντους και το σετ. Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής είχε σταθερό προβάδισμα ασφαλείας από το ξεκίνημα και η Παναχαϊκή το μόνο που κατάφερε, παίρνοντας τέσσερις συνεχόμενους πόντους, να μειώσει στους 2 (22-20), χωρίς όμως να μπορέσει να κάνει κάτι παραπάνω.

Αξίζει να αναφέρουμε πως κατά την διάρκεια του πρώτου σετ τραυματίστηκε ο πασαδόρος Γιάννης Λιβαθηνός και το κενό του κάλυψε αρχικά ο Κωστόπουλος και από το δεύτερο σετ και μετά ο Μπαράχας. Κορυφαίοι για τους νικητές, πέρα από τον Γαλιώτο που αποτέλεσε ευχάριστη έκπληξη, ήταν οι Τάπια και Γκόρτσανιουκ, ενώ ικανοποίησαν οι περισσότεροι από τους αθλητές του Ηρακλή που χρησιμοποιήθηκαν. Από την Παναχαϊκή ξεχώρισε ο Σορμάζ, ενώ φιλότιμη ήταν η παρουσία του Μπαράχας, αγωνιζόμενος αναγκαστικά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα σαν πασαδόρος (και όχι σαν ακραίος που είναι η κανονική του θέση).

ΣΕΤ: 3-0 (25-20, 25-23, 25-20) σε 84΄.

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 19 (15/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κανέλλος 3 (3/5 επ), Ντίνας 6 (5/6 επ, 1 άσσος), Κλότσκο 3 (2/8 επ, 1 άσσος, 20% υπ - 20% άριστες), Γκόρτσανιουκ 13 (12/18 επ, 1 μπλοκ 69% υπ - 19% άριστες), Γαλιώτος 5 (2/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 44% υπ - 22% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης 5 (5/7 επ), Κολτσιάκης 2 (2/7 επ, 67% υπ - 27% άριστες),Αδαμόπουλος 1 (0/2 επ, 1 μπλοκ), Ταυρής, Μπερμπέρογλου

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Σορμάζ 18 (17/33 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ - 19% άριστες), Μπαράχας 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -13% άριστες), Λιβαθηνός, Ρουμελιώτης Νίκος 5 (5/18 επ), Μαυραγάνης 5 (5/8 επ), Βλαχοστάθης 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 33% υπ - 20% άριστες), Γεωργάτος, Κωστόπουλος 4 (3/7 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ - 0% άριστες).