Κύζικος-Ηρακλής Χαλκίδας KINGS 3-0 Κύριο

Την ήττα από την Κύζικο Νέας Περάμου γνώρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague. Η ομάδα της Χαλκίδας είχε καλά ποσοστά στην υποδοχή, αλλά οι γηπεδούχοι με όπλο την εμπειρία ήταν καλύτεροι επιθετικά και έφτασαν στην νίκη. Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής είχε σταθερό προβάδισμα, όμως η Κύζικος έκανε την ανατροπή και κατέκτησε το σετ που κρίθηκε στους 28 πόντους.

Πίσω στο σκορ έμεινε η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση από τα μέσα του δεύτερου σετ, το οποίο δεν μπόρεσε να διεκδικήσει. Στο τρίτο σετ αντίθετα, παρότι και πάλι έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ και βρέθηκε να χάνει με 24-17, ΄΄έσπασε΄΄ έξι ματς-μπολ των γηπεδούχων, μειωνόντας έτσι σε 24-23, όμως ο Κύζικος πήρε τον επόμενο πόντο και την νίκη.

ΣΕΤ: 3-0 (28-26, 25-18, 25-23) σε 86΄.

ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης 10 (5/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σονάρι 7 (3/3 επ, 4 μπλοκ), Γκουλάκ 13 (9/20 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ -07% άριστες), Ματσιέλ 18 (15/29, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 10 (9/17 επ, 50% υπ -30% άριστες), Κρέτσης / Αχιλλεόπουλος (λ, 67% υπ - 33% άριστες), Δρογκάρης 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τομιλιν, Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκουρέσης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 16 (15/31 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/6 επ, 2 μπλοκ), Ντίνας 9 (5/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κολτσιάκης 3 (2/13 επ, 1 μπλοκ, 45% υπ -23% άριστες), Κασαμπαλής 4 (1/2 επ, 3 μπλοκ), Γκορτσανιουκ 7 (6/17 επ, 1 μπλοκ, 64% υπ - 25% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 71% υπ -64% άριστες), Σπυριούνης, Κλότσκο 4 (2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -25% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλλιώτος, Κολτσιάκης.