Ηρακλής Χαλκίδας KINGS-Κηφισιά 1-3 Κύριο

Την ήττα από την Κηφισιά γνώρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS, στην 7η αγωνιστική της Volleyleague, παρά τις προσπάθειες των παιχτών του και την καλή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Καθοριστικό ήταν το τρίτο σετ που κρίθηκε στους 38 πόντους υπέρ της Κηφισιάς. Η ομάδα της Χαλκίδας διαμαρτυρήθηκε για μια διαιτητική απόφαση στο συγκεκριμένο καθοριστικό σετ, με το σκορ 25-24, που θα μπορούσε να κρίνει το σετ υπέρ του Ηρακλή που βρισκόταν στην επίθεση.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και το κατέκτησαν σχετικά άνετα, ενώ η Κηφισιά πήρε το επόμενο έχοντας εκείνη αυτήν την φορά πιο σταθερή απόδοση. Τέλος στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής έδειχνε πως μπορεί να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ αφού διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι και λίγο μετά τα μέσα του, όμως η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση έχασε την συγκέντρωση της και επέτρεψε στους αντιπάλους να περάσουν μπροστά στο σκορ και τελικά να φτάσουν στην νίκη.

ΣΕΤ: 1-3 (25-21, 21-25, 36-38, 20-25) σε 122΄.

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 33 (31/53 επ, 2 μπλοκ), Κανέλλος 10 (9/14 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 6 (4/17 επ, 2 μπλοκ, 53% υπ - 27% άριστες), Κασαμπαλής 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/27 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 38% άριστες), Αδαμόπουλος 6 (4/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ - 44% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης, Κολτσιάκης, Αντιφάκος.

Κηφισιά (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (1/2 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 29% άριστες), Μουρούτης 5 (2/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (5/10 επ, 4 μπλοκ), Πούλκο 3 (3/8 επ, 40% υπ - 20% άριστες), Γιορντάνοφ 47 (44/60 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 53% υπ - 34% άριστες), Καρατζάς, Λάππας 8 (7/13 επ, 1 άσσος, 65% υπ - 40% άριστες).