Ορεστιάδα-Ηρακλής Χαλκίδας KINGS 0-3: Πρωτή ιστορική νίκη στην Volleyleague! Κύριο

Πρώτη ιστορική νίκη στην Volleyleague για τον Ηρακλή Χαλκίδας KINGS, που έχοντας πολύ καλή απόδοση επικράτησε εκτός έδρας της Ορεστιάδας με 3-0 σετ. Οι παίχτες του Σπύρου Γκολίτση μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη από το ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας πίστη στις δυνατότητες τους και τελικά πήραν και τα τρία σετ με σχετική άνεση.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Χαλκίδας πήρε προβάδισμα με 5-8, το όποιο διατήρησε μέχρι τα μέσα του σετ. Οι Θρακιώτες αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 15-15 και λίγο αργότερα σε 17-17, αλλά ο Ηρακλής πήρε τις περισσότερες απ΄ τις επόμενες κρίσιμες επιθέσεις, ανάκτησε το προβάδισμα που είχε και κατέκτησε το σετ. Στο επόμενο οι παίχτες του Ηρακλή πήραν σημαντική διαφορά από νωρίς με 4-9 και αργότερα ξέφυγαν ακόμη περισσότερο και τελικά πήραν και αυτό το σετ με διψήφια διαφορά!

Τέλος στο τελευταίο σετ και πάλι η ομάδα της Χαλκίδας είχε σχεδόν σε όλη την διάρκεια του το προβάδισμα. Αντιμετώπισε ψύχραιμα την προσπάθεια των γηπεδουχών για την ανατροπή, όταν και μείωσαν το σκορ σε 21-22 από 18-22. Πήραν τους δύο επόμενους πόντους και με άσο του Γαλιώτου αξιοποιήσαν το πρώτο ματς μπολ και έφτασαν στην νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ζένια Γκόρτσανιουκ και Ομάρ Τάπια, ενώ και οι υπόλοιποι αθλητές του Ηρακλή που αγωνίστηκαν συνέβαλαν στην σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία. Η πρώτη νίκη στην Volleyleague αναμένεται να έχει πολύ θετική επίδραση στην ψυχολογία της ομάδας και υπάρχει αισιοδοξία πως στα επόμενα παιχνίδια ο Ηρακλής θα έχει ακόμη καλύτερη απόδοση, δίνοντας έτσι και άλλες χαρές στο φίλαθλο κοινό της Χαλκίδας.

ΣΕΤ: 0-3 (21-25, 14-25, 21-25).

Ορεστιάδα (Κριστόφ): Ρεινάλντο Ρότζερς 11 (8/19 επ, 3 άσσοι), Αναστασιάδης 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Μορέλος 6 (6/15 επ, 55% υπ 32% άριστες), Λούκουμι 9 (9/28 επ, 72% υπ 35% άριστες), Καράμπαλι 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Πεντίδης 4 (1/4 επ, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 60% υπ - 53% άριστες), Ράπτης 1 (1/1 επ), Αντωνιάδης.

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 13 (12/20 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 8 (4/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φερελ 8 (3/5 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κλότσκο 6 (6/12 επ, 58% υπ - 42% άριστες), Κασαμπαλής 1 (0/4 επ, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/19 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 29% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 82% υπ -18% άριστες), Μάρκου, Γαλλιώτος 1 (άσσος), Μπερμπέρογλου.