Ηρακλής Χαλκίδας KINGS: Ήττα απ΄ τους πρωταθλητές, στρέφει την προσοχή σε Ορεστιάδα Κύριο

Την ήττα στην έδρα του πρωταθλητή ΠΑΟΚ γνώρισε την Τετάρτη 9 Νοεμβρίου ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS, που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο πρώτο και τρίτο σετ της συνάντησης. Μάλιστα στο τελευταίο σετ του αγώνα, η ομάδα της Χαλκίδας έκανε μεγάλη ανατροπή στο σκορ, μετατρέποντας το 19-13 σε 19-21 και λίγο αργότερα προηγήθηκε με 22-24, αλλά δυστυχώς έχασε δύο σετ μπολ και την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι απ΄ τον αγώνα. Τελικά οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 28-26 και ενώ ο Ηρακλής είχε ΄΄σπάσει΄΄ δύο ματς μπολ των πρωταθλητών.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση ήταν ανταγωνιστική, όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε από τα μέσα του σετ και μετά να ΄΄χτίσει΄΄ διαφορά ασφαλείας 4-5 πόντων, η οποία του έδωσε το προβάδισμα στα σετ, παρά τις προσπάθειες των Ευβοιωτών. Στο δεύτερο σετ οι Θεσσαλονικείς ξεφύγαν γρήγορα στο σκορ με διαφορά κοντά στους δέκα πόντους, που δεν μπόρεσε να καλύψει ο Ηρακλής.

Πλεόν ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS στρέφει την προσοχή του στο κρίσιμο εκτός έδρας ματς του Σαββάτου με την Ορεστιάδα, στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής, στο οποίο μοναδικός στόχος είναι η νίκη, όπως τόνισε στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ ο Σπύρος Γκολίτσης. Η αποστολή του Ηρακλή θα παραμείνει και την Πέμπτη στην συμπρωτεύουσα και θα προπονηθεί στο γήπεδο της ΜΕΝΤ και την επόμενη μέρα θα αναχωρήσει με προορισμό την πόλη της Θράκης, ώστε να μπει στο τελικό στάδιο προετοιμασίας για το παιχνίδι με την τοπική ομάδα.

ΣΕΤ: 3-0 (25-22, 25-15, 28-26).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Σακόγλου 16 (15/26 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (2/4 επ, 60% υπ - 40% άριστες), Σμαραγδής 7 (4/8 επ, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (7/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 14 (13/28 επ, 1 άσσος, 72% υπ - 67% άριστες) / Γκαράς (λ, 92% υπ - 75% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ - 13% άριστες), Τερζής, Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος 1 (1/8 επ, 78% υπ - 56% άριστες).
.
Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 12 (9/26 επ, 3 μπλοκ), Κανέλλος 4 (2/9 επ, 2 άσσοι), Φέρρελ 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 4 (4/5 επ, 54% υπ - 46% άριστες), Κασαμπαλής 2 (2/3 επ), Γκόρτσανιουκ 13 (11/24 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 83% υπ - 72% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης 1 (1/7 επ, 80% υπ - 50% άριστες), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος, Γαλιώτος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ).