Μαχητικός απέναντι στους πανίσχυρους ΄΄ερυθρόλευκους΄΄! Κύριο

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ KINGS-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3. Μαχητικός εμφανίστηκε ο Ηρακλής Χαλκίδας Kings απέναντι στον πανίσχυρο Ολυμπιακό, τον οποίο κόντραρε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δείχνοντας τις μεγάλες δυνατότητες του, γι΄ αυτό και οι φίλαθλοι της πόλης αξίζει να αισιοδοξούν. Πολύς κόσμος βρέθηκε στο κλειστό της Κανήθου, γι΄ αυτή την σπουδαία αναμέτρηση και πέρα απ΄ το ότι παρακολούθησαν υψηλού επιπέδου αθλητικό θέαμα, είχαν την χαρά να δουν την ομάδα της Χαλκίδας να στέκεται ανταγωνιστικά απέναντι σε έναν σύλλογο, που έχει στο άθλημα πολλές διακρίσεις και πέρα απ΄ τα σύνορα της χώρας.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά και αυτό τους επέτρεψε να πάρουν σημαντικό προβάδισμα από νωρίς το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου σετ, παρά τις προσπάθειες των παιχτών της Χαλκίδας. Διαφορετική ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, με τον Ηρακλή να ξεκινά καλά και με πάθος για την ισοφάριση.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει αρκετές φορές προβάδισμα 2-3 πόντων, όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να επανέρχονται κάθε φορά στο σκορ. Σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 21-23, όμως ο Ηρακλής πήρε τις επόμενες τρεις επιθέσεις και έφτασε σε σετ μπολ. Μια λάθος συνεννόηση στην υποδοχή επέτρεψε στους ΄΄ερυθρόλευκους΄΄ να ισοφαρίσουν (24-24), όμως οι Χαλκιδέοι πήραν τους δύο επόμενους πόντους και ισοφάρισαν τα σετ.

Στα επόμενα δύο σετ -και κυρίως στο τρίτο- ο Ηρακλής προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός, όμως κάποια λάθη (ειδικά με χαμένα σερβίς) επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να χτίσει διαφορά ασφαλείας και έτσι να πάρει και το τρίτο και το τέταρτο σετ. Για τον Ηρακλή η συμμετοχή στο λιγκ καπ, του έδωσε την ευκαιρία να  έχει δύο πολύ δυνατά τεστ απέναντι σε δύο απ΄ τις πιο ισχυρές ομάδες της VOLLEY LEAGUE και στους φιλάθλους να δουν την ομάδα της πόλης για πρώτη φορά να αγωνίζεται επίσημα ως ομάδα της κορυφαίας κατηγορίας του βόλεϊ.

Το ραντεβού με φίλαθλο κοινό ανανεώνεται σε δύο εβδομάδες, οπότε και ο Ηρακλής θα δώσει το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για το πρωτάθλημα απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Μια εβδομάδα πριν, στην πρεμιέρα της Α1, ο Ηρακλής θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τον Παμβοχαϊκό και στις τάξεις της ομάδας υπάρχει αισιοδοξία ότι η ομάδα μπορεί να επιστρέψει στην Χαλκίδα με θετικό αποτέλεσμα.

ΣΕΤ: 1-3 (16-25, 26-24, 21-25, 16-25).

Ηρακλής Χαλκίδας Kings (Γκολίτσης): Τάπια 18 (15/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανέλλος 12 (6/17 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Φερελ 8 (6/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλότσκο 5 (4/13 επ, 1 άσσος, 36% υπ -24% άριστες), Κασαμπαλής 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 4 (4/13 επ , 58% υπ -16 % άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 47% υπ 37% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Κολτσιακης 1 (1/7 επ, 50% υπ - 28% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος.

Ολυμπιακός (Μπόσκαν): Νταφ 15 (10/15 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (μπλοκ), Κοκκινάκης 6 (5/16 επ, 1 άσσος, 81% υπ - 43% αριστες), Άθος 11 (8/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 24 (16/28 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 9 (7/19 επ, 2 άσσοι, 40% υπ 40% άριστες)/ Γκούζντα (λ, 25% υπ), Στεφάνου (λ, 73% υπ -47% άριστες), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής 1 (άσσος), Φράγκος 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ 54% υπ -31% άριστες), Στιβαχτής 1 (μπλοκ).